Merzifon'da Gezilecek Tarihi Yerler

Oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip olan Merzifon, Anadolu'daki önemli yerleşim yerlerinden biridir. Özellikle de İslam etkisi altına girince oluşturulan tarihi yapılar hala varlığını korumaktadır. Merzifon’da gezilecek yerler listemize tarihi noktalar ile başlıyoruz.

  • Çelebi Mehmet Medresesi

Merzifon ilçesi merkezinde bulunan medrese Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet tarafından 1414 yılında yaptırılmıştır. Medresenin orijinal kapısı bugün Ankara Etnoğrafya Müzesinde sergilenir. Günümüzde ise burada sanatsa faaliyetler yürütülür. Hemen yanında ise Sultan Mehmet Camii bulunur.

  • Saat Kulesi

Çelebi Mehmet Medresesi giriş kapısının hemen üstünde bulunur. 1865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Merzifon Saat Kulesi diğerleri gibi merkeze yapılmak yerine medresenin köşesine bir minare gibi inşa edilmiştir. Köşeleri prizma şeklinde olan kulenin her yönünde bir saat bulunur. Ayrıca bugün saat kulesinin altında faaliyet gösteren bir işletme de mevcuttur.

  • Paşa Hamamı

Merzifon ilçe merkezinde bulunan hamamdaki kitabede yer alan bilgiler ışığında 1678 yılında Sadrazam Kara Mustafa Paşa emriyle yapıldığı anlaşılıyor. Günümüzde hala orijinal halini taşıyan hamam, 1971 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarım geçirmiştir.

  • Bedesten

İlçenin merkezinde yer alan Bedesten Merzifon’un Osmanlı dönemlerinde yapılmıştır. Ayrıca burası çok uzun süre dokuma atölyesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Tekel Deposu olmuştur. Günümüzde çok büyük tahribata uğrayan yapı 2006 yılında orijinal halini yansıtan bir restore çalışması ile bugünkü halini almıştır.

  • Kara Mustafa Paşa Camii

Merzifon ilçe merkezindeki Gazi Manbup Mahallesi sınırlarında yer alan cami, 1666 yılında kesme taştan yapılmıştır. İbadet bölümünün üstü kubbe ile örtülmüştür. Cami avlusunda bulunan şadırvan ise 1900 yılında hizmete açılmıştır. Şadırvan üstünden bulunan Zileli Emin tarafından yapılan ve Eski İstanbul’u anlatan kalem süslemeleri bulunur.

  • Taşhan

Kara Mustafa Paşa Camii’nin hemen yanında bulunan Taşhan, günümüzde kitabesi bulunmadığı için kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 1600’lü yıllarda dikdörtgen plana sahip olarak iki katlı yapılmıştır. İç bölümü kesme taştan yapılan Taşhan içinde kubbeli odalar barındırır. Bugün içinde hizmet veren dükkanlar ve bir avlusu bulunmaktadır.

  • Abide Hatun Camisi

Merzifon ilçesine bağlı olan Narince köyü sınırlarındadır. Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın annesi Abide Hatun yaptırmıştır. 1680 yılında yapılan camide ahşap üstüne kalem işi tekniği uygulanmıştır. Günümüzde hala yaşayan yapı ibadete açık bir camidir.

  • Çifte Hamam

Hacı Süleyman Mahallesi sınırlarında bulunan hamam 1388 yılında İkinci Murat tarafından yaptırılmıştır. Moloz taşlarla yapılan hamamda kadın ve erkek planları tamamen aynıdır. Soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri olan hamamda klasik Osmanlı hamam planı ortaya konmuştur. Osmanlı hamam mimarisini merak eden ziyaretçiler için görülmeye değer bir yerdir.

  • Dobak Camii

Harmanlar Mahallesi sınırlarından bulunan cami 1188 yılında Elhac Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir. Kare plana göre yapılan cami son cemaat yeri ile dikdörtgen bir yapıya kavuşmuştur. Caminin minberi güzel bir ahşap işçiliğiyle yapılmıştır.